Szukaj na tym blogu
środa, 15 lutego 2012
Mam własne ujęcie wody kiepskiej jakości i boję się o swoje zdrowie. Od czego zacząć i jak dobrać filtr do wody?
Szybkie rozrastanie się miast oraz boom na rynku budowlanym powoduje, że Wodociągi nie nadążają z budową infrastruktury. Wiąże się to z koniecznością kopania własnych ujęć wody dla domów jednorodzinnych. Często taka woda jest niskiej jakości i wymaga instalacji systemu uzdatniania wody. Jak jednak dobrać odpowiedni filtr do wody?
Problem niskiej jakości wody z własnego ujęcia dotyczy nawet 90% domostw. Woda płynąca w domu powinna spełniać określone normy. Najczęstsze problemy z wodą to: podwyższona zawartość żelaza, manganu oraz amoniaku. Poza tym woda z własnego ujęcia często jest mętna, ma żółtawy kolor i nieprzyjemnie pachnie.
Podwyższona zawartość żelaza, manganu oraz mętność ma związek z podłożem w którym wykopana jest studnia. Wykryty amoniak w wodzie jest zazwyczaj związany z obecnością pól uprawnych w najbliższej okolicy.
Aby odpowiednio dobrać filtry do wody musimy najpierw ustalić, jaka dokładnie woda znajduje się w naszym ujęciu. Konkretny rodzaj stacji uzdatniania dobiera się na podstawie badań wody. Wykonuje je Sanepid oraz szereg lokalnych, wyspecjalizowanych laboratoriów.
Poniżej można zobaczyć wyniki typowego badania wody.
W tabeli umieszczone są kolejno badane składniki znajdujące się w wodzie. Każde badanie oprócz osiągniętego wyniku pokazuje również dopuszczalną normę, jaką należy spełnić. Koszt badania szczegółowego zaczyna się już 200zł i trwa do 10 dni roboczych.
Pobranie próbki wody do badania powinno odbyć się zgodnie z poniższą procedurą:
1. Przygotowujemy czyste naczynie szklane lub plastykowe o pojemności minimum 1 litra,
2. Odkręcamy kurek zimnej wody i czekamy minimum 10 minut.
3. Naczynie zalewamy wodą po same brzegi, tak aby pod zakręconym korkiem nie pozostał pęcherz powietrza.
4. Próbkę wody przeznaczonej do badania należy dostarczyć w przeciągu kliku godzin od momentu pobrania. Jednak nie dłużej niż 24h.
Proste badanie wody możemy również wykonać we własnym zakresie. Służą do tego specjalne testy akwarystyczne sprzedawane w postaci kropelkowej lub specjalnych pasków.
Badania takie są skuteczne przy wodzie dobrej średniej jakości. Jeżeli jednak nasza woda wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy zaleca się wykonanie badania szczegółowego.
Dobór odpowiednich filtrów do wody wymaga szczegółowej wiedzy. Dlatego wraz z naszym badaniem wody, warto zwrócić się do profesjonalnej firmy, specjalizującej się w takiej działalności.
Poważna firma, złamująca się dostarczaniem systemów uzdatniania wody, z pewnością wyśle swojego pracownika bezpłatnie na oględziny miejsca instalacji oraz dobór konkretnego systemu.
Słonecznik -gorące słońce
Słonecznik jest znany jako roślina użytkowa, głównie ze względu na jego smaczne nasiona. Obecnie sieje się w ogrodzie także odmiany ozdobne. Słonecznik ma kwiatostany w różnych odcieniach żółtego koloru.
Do Europy trafił w XVI wieku. Kwiatostan słonecznika zawsze zwraca się do słońca. Na działkach i w ogródkach najczęściej uprawiany jest słonecznik zwyczajny, mający duże nasiona i piękne kwiatostany. Łodygi są wysokie i twarde pokryte szorstkimi włoskami, aby cieszył nasze oko potrzebuje żyznej dobrze nawożonej gleby. Stanowisko dla słonecznika powinno być silnie nasłonecznione. Nasiona wysiewamy w drugiej połowie kwietnia i w maju.
Roślina ta kwitnie od lipca do września. Nadaje się na kwiat cięty, z którego można tworzyć piękne bukiety. Odmiany o pełnych kolorowych kwiatach polecane są na rabaty. Roślina ta rośnie bardzo szybko. W lipcu możemy już podziwiać złocące się kwiaty .
Słonecznik może być uprawiany także w pojemnikach, ale muszą to być duże skrzynki. Skrzynie wypełniamy żyzną ziemią i wysiewamy nasiona, a gdy podrosną trzeba je regularnie nawozić i podlewać przez całe lato. Będzie wtedy ozdobą naszego balkonu lub tarasu tworząc tło dla innych niższych roślin. Jeżeli ma służyć wyłącznie jako ozdoba, trzeba gdy jest mały usunąć mu wierzchołek, co spowoduje lepsze rozkrzewienie i będzie więcej kwiatostanów.
Pastewne odmiany słonecznika służą jako pasza dla zwierząt. Natomiast odmiany oleiste zawierają w nasionach do 45 % tłuszczu. Olej słonecznikowy z nasion używany jest jako tłuszcz techniczny do wyrobu farb i pokostów, oraz tłuszcz jadalny.
Lecznicze właściwości :nasiona - bogate są w białko i nienasycone kwasy tłuszczowe -olej słonecznikowy to lek łagodzący wiele dolegliwości takich jak: paradontoza. zapalenie oskrzeli, bóle głowy, zapalenie zatok.
Słonecznik jest też rośliną miododajną, dlatego jest odwiedzany przez trzmiele i pszczoły.
Irys skrzydła bogini tęczy
Irys był ulubionym kwiatem okresu secesji, a jego motywy znajdowały odbicie w sztuce, malarstwie i sztuce stosowanej. Rysował go i malował Wyspiański. Imię Irys w mitologii greckiej nosiła skrzydlata bogini tęczy.
Jego kwiaty są o wyjątkowej lekkości budowy i wielobarwności rozszczepionego promienia słonecznego, dlatego kojarzyły się on z wyobrażeniem skrzydeł bogini Iris. Prawie każdy z nas zna te kwiaty, co powoduje, że rosną niemal w każdym ogródku.
Kosaćce należą do roślin o największych walorach plastycznych, ze względu na interesujące i piękne kształty kwiatu oraz różnorodność kolorów w jakich występują. Można je uprawiać na działkach jak i w ogrodach przydomowych. Kosaćce możemy podzielić na dwie grupy-kosaćce kłączowe i kosaćce cebulowe w obrębie grup są sekcje. U nas największe zastosowanie mają kosaćce kłączowe. Potwierdzeniem tego są 4 gatunki rosnące u nas dziko to: k. żółty, k. syberyjski ,trawiasty ,bezlistny.
Irysy mają zróżnicowane wymagania glebowe, wodne i świetlne, dzięki temu mogą rosnąć na brzegach zbiorników wodnych sztucznych i naturalnych, na bagnistych zaroślach, ciekach wodnych, a także na terenach suchych, skalistych i słonecznych. Ze względu na dekoracyjność liści od wczesnej wiosny do późnej jesieni i na barwne kwiaty tworzące efektywne plamy przeznaczone są dla zieleni miejskiej. Zaletami kosaćców jest: duża rozpiętość wysokości od 10 do 140cm. Dekoracyjność liści, małe wymagania glebowe, wytrzymałość na nasze warunki klimatyczne tzn., zimują bez specjalnego zabezpieczenia, łatwość uprawy. Udają się nawet na gorszych stanowiskach w ogrodach. Bez większych nakładów możemy otrzymywać dużą ilość kwiatów ciętych. Bardzo pięknie wyglądają całe partie ogródka obsadzone kosaćcami. Można je stosować również na rabaty bylinowe w zestawieniu np. floksami oraz przy ogrodzeniach jak i wzdłuż dróg czy ścieżek.
Rośliny z rodzaju kosaciec –są bylinami: o płożących kłączach lub mają cebule. Liście – równowąskie o rożnych szerokościach. Kwiaty bardzo zróżnicowane co do wielkości, barw i układu płatków, każdy kwiat składa się z 6 płatków. Trzy z nich tworzą kopulę ustawioną poziomo, wygięta ku dołowi, a trzy dolne ustawione są do kopuły pod różnymi kątami. Część wewnętrzna płatka stanowi tzw. paznokieć. Słupek ma 3 płatkowate znamiona, załamane daszkowato na grzbiecie i zakończone podwójną wargą. Pręciki są pod znamionami słupka. Płatki górne i dolne połączone u podstawy w rurkę. Kwiaty osadzone pojedynczo lub zebrane w grona.
Najłatwiej irysy rozmnażać przez dzielenie kłączy, wybierając części zewnętrzne i zdrowe. Najlepiej rozsadzać wiosną lub po przekwitnięciu. Kosaćce sadzone w kwietniu zakwitają jeszcze tego samego lata.
Pozwolenie na wycinkę drzew
Sprawy związane z usuwaniem drzew i pozwoleniami na wycinkę drzew reguluje Ustawa o ochronie przyrody z 14 kwietnia 2004 roku. Ważne, aby procedurę uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew przeprowadzić prawidłowo, gdyż za bezprawne usunięcie drzewa, nawet z własnej posiadłości, grożą bardzo wysokie kary pieniężne.
Usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości wymaga zezwolenia. Należy pamiętać, że nie wszystkie wnioski są rozpatrywane pozytywnie. Dużo zależy od tego, jaki powód wnioskodawca poda jako uzasadnienie swojej prośby o zezwolenie. Zezwolenie na usunięcie drzew wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta na wniosek posiadacza nieruchomości lub właściciela urządzeń, które znajdują się na nieruchomości, ale w przypadku gdy rosnące drzewa zagrażają ich funkcjonowaniu. Czasem wymagana jest zgoda wojewódzkiego konserwatora przyrody, uzgodnienie z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska lub dyrektorem parku narodowego. Wydanie zezwolenia może być uzależnione od przesadzenia drzew i krzewów w inne miejsce lub wprowadzenie nasadzeń zastępczych, w ilości nie mniejszej niż liczba usuniętych drzew lub krzewów.
Pozwolenie na usunięcie drzew lub krzewów nie jest wymagane w przypadku: lasów (jest to regulowane ustawą o lasach), drzew owocowych, plantacji drzew i krzewów, drzew których wiek nie przekracza 10 lat, drzew w ogrodach botanicznych i zoologicznych oraz drzew rosnących na wałach i będących przeszkodami kolejowymi lub lotniczymi.
Osoba, która zamierza usunąć drzewa lub krzewy powinna złożyć wniosek do odpowiedniego urzędu gminy lub urzędu miasta. Wniosek o wydanie zezwolenia powinien zawierać:
- imię i nazwisko oraz adres właściciela nieruchomości;
- tytuł prawny władania nieruchomością;
- nazwę gatunku drzewa lub krzewu;
- obwód pnia mierzonego na wysokości 130 cm nad poziomem gruntu;
- przeznaczenie gruntu, na którym znajdują się drzewa lub krzewy;
- przyczynę i termin zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu;
- wielkość powierzchni z której zostaną usunięte krzewy;
- mapę określającą lokalizacje drzew i krzewów na terenie nieruchomości.
Należy pamiętać, że za usunięcie drzew lub krzewów naliczana jest opłata. Opłaty nalicza i pobiera organ odpowiedzialny za wydanie zezwolenia. W niektórych przypadkach nie pobiera się opłat, np. gdy drzewa zagrażają bezpieczeństwu ludzi lub mienia.
Ostrygi – przez żołądek do serca
W każdej postaci smakują równie wyśmienicie. Jemy je na surowo, gotowane, smażone, pieczone, grillowane czy marynowane. To właśnie ostrygi – bohaterowie grający główną rolę na niejednym talerzu.
Wielu smakoszy owoców morza wprost uzależniły. Można dodawać je do potraw tradycyjnych, regionalnych lub do tych w stylu fusion. Jednakże czy jedząc je ktokolwiek z nas zastanawiał się nad ich właściwościami? Skąd do nas „przywędrowały”?
W błędzie są ci wszyscy, którzy myślą, że ostrygi są pewnym novum w kuchni. Otóż ostrygami raczyli się już starożytni Rzymianie. Rzymski cesarz Witeliusz pielgrzymkami wysyłał tysiące niewolników po zbiór tych najlepszych, brytyjskich ostryg. Już wtedy był to produkt luksusowy i nie każdy mógł sobie pozwolić choćby na ich degustację.
Są uznawane za jedne z najsilniejszych afrodyzjaków. Posiadają związki, które w sposób szczególny pobudzają wszelkie emocje oraz pożądanie. Podobnie jak i inne frutti di mare zawierają fosfor, cynk wapń oraz żelazo. Również nie brakuje im uderzeniowej dawki witamin. Zwłaszcza tych z grypy A, B i D. Stanowią ponadto prawdziwą bombę białka. Już Casanova wykorzystywał ich magiczną moc. Pochłaniał on bowiem pięć tuzinów ostryg dziennie, a pisali o nim Shakespeare, Byron i Maupassant.
Dobra reputacja tego ekskluzywnego przysmaku - małż o lubieżnym, jest w Polsce wcale nie mniejsza niż we Francji. Pomimo, że przez lata byliśmy odcięci od dostaw i o nich mogliśmy poczytać tylko w książkach. Dziś występują powszechnie. Te mrożone możemy dostać w pierwszym – lepszym sklepie. Wszak bezkonkurencyjne są świeże. Samo posiadanie ich w swojej lodówce nie jest gwarancją sukcesu. Otwieranie oraz jedzenie ostryg urasta do rangi nie tyle problemu, co sztuki. Specjalne akcesoria kuchenne są niezwykle przydatne podczas kunsztu ich otwierania. Należy uważać, aby magiczna woda znajdująca się wewnątrz szarej skorupki nie zmarnowała się.
Istoty ziemskie zazdroszcząc bogom Olimpu ekstazy miłosnych oraz uniesień, z chęcią sięgają właśnie po afrodyzjaki, a w szczególności po ostrygi, małże czy homary. Wyróżnia je niepowtarzalny, niezwykle delikatny smak. Koneserów tych przysmaków przyciągają nie tyle ich właściwości odżywcze, co doznania związane z ich kształtem, niezwykłą konsystencją i przede wszystkim subtelnie wyczuwalnym smakiem morskiej wody.
Mały kącik dla dziecka w ogrodzie
W dzisiejszych czasach prawo do obywatelstwa zyskały kąciki dla dzieci zarówno w prywatnych ogrodach jak i dużych wspólnotach mieszkaniowych.
Miejsce zabaw dla dzieci powinno być zorganizowane w ogrodzie w takim miejscu, które będzie nieco oddalone od tarasu czy miejsca wypoczynku, ale w odpowiednim miejscu tak by "mieć oko" na nasze pociechy.
Kącik zabaw dla dzieci powinien być odpowiednio zaprojektowany i zaaranżowany. Miejsce to powinno być co najmniej z jednej strony osłonięte od wiatru, ale z drugiej strony powinno być również odpowiednio nasłonecznione tak by dzieci w czasie upału nie przebywały zbyt długo na prażącym słońcu.
Odpowiednia aranżacja takiego miejsca zabaw dla dzieci to podstawa. Przy projektowaniu takiego miejsca trzeba wziąć pod uwagę wiek dzieci, które posiadamy tak, by każde z nich znalazło coś dla siebie. Dla najmłodszych dzieci może to być piaskownica, jednak dla dzieci nieco starszych możemy już pomyśleć o skonstruowaniu bądź umieszczeniu huśtawki albo równoważni.
Bardzo ciekawym zjawiskiem w naszym ogrodzie, w którym urządzamy kącik dla najmłodszych mógłby być basen - brodzik. Basen nie musi być wielki może mieć nie wielkie wymiary np. 4-10 m3 , zaś jego głębokość może wynosić zaledwie od 30 do 50 cm, sądzę, że są to wystarczające wymiary basenu przeznaczonego do kąpieli i zabaw dla najmłodszych naszych pociech.
Ten basen nie musi koniecznie stanowić ozdoby miejsca zabaw dla najmłodszych można go umieścić na trawniku co spowoduje, że stanie się dodatkową ozdobą naszego ogrodu. Gdzieś w pobliżu kącika zabaw dla dzieci można urządzić nieco starszym już dzieciom grządki by obserwując rodziców mogły również zacząć uprawiać warzywa bądź rośliny co uczy dzieci odpowiedzialności i samodzielności, prawie tak jak opieka nad zwierzakiem.
Dobrym pomysłem jest umożliwienie dzieciom pracowania w ogrodzie razem z nami, bo dzięki takim czynnościom jak grabienie, pielenie czy podlewanie, rozwijają nasze dzieci fizycznie, a dzięki temu dziecko jest zadowolone, że może pomóc rodzicom i czuje się potrzebne w pracach w ogrodzie.
Jednak przy urządzaniu miejsca dla dzieci trzeba brać pod uwagę fakt, że miejsce to trzeba będzie zlikwidować w momencie gdy nasze pociechy już dorosną.
Hortensja
Znana nam jest przede wszystkim jako roślina, która rośnie w doniczce. Hortensję rzadko spotyka się jako ozdobę mieszkania mimo to, że jest bardzo efektywnym kwiatem.
Pochodzi z Japonii, a dawno temu uprawiana była w krajach dalekiego wschodu. W Europie pojawiła się dopiero pod koniec XVIII w. W Polsce najbardziej znaną i uprawianą odmianą hortensji jest hortensja ogrodowa zwana Hyndrngea macrophylla.
Kwiatostany tej rośliny często złożone są z kwiatów dwojakiego rodzaju. Jedne z nich te bardziej niepozorne wytwarzają nasiona pozostałe decydują o urodzie każdej z odmian bo to one kształtują podobne do płatków, ogromne wielobarwne działki kielicha. Pozostałe elementy tego kwiatu ulegają redukcji dzięki czemu kwiaty są płonne i niezdolne do zawiązywania nasion. Natomiast u niektórych odmian występują one nielicznie na obrzeżach baldachowo spłaszczonego kwiatostanu. Najczęściej jednak zdarza się tak, że wypełniają one cały kulisty i okazały kwiatostan, który może osiągnąć średnicę nawet do 20 cm.
Odmiana hortensji, która występuje w Polsce czyli hortensja ogrodowa rzadziej kwitnie na biało, częściej natomiast na różowo bądź niebiesko. Istnieją również odmiany o różnych kombinacjach kolorystycznych między innymi: ciemna czerwień z zielenią oraz purpurowe. Bardzo ciekawym zjawiskiem, który możemy zaobserwować w tych kwiatach to zmiany barwy z różowej na niebieską i odwrotnie. To zjawisko przyczynia się do tego, że na Podbeskidziu kwiat ten otrzymał nazwę "kawalerskiego serca".
Z czym związane jest to zjawisko zmian koloru? Otóż z tym, że jeżeli gleba ma silny odczyn zakwaszenia to hortensja przybiera barwę niebieską, natomiast w przypadku gleby o mniejszym zakwaszeniu kwiat przybiera barwę - różową. Ogrodnicy, którzy posiadają odpowiednią wiedzę na ten temat mają możliwość manipulowania barwami poprzez stosowanie odpowiednich ściółek i nawozów.
Ważną rzeczą by utrzymać kolor lekko błękitny tego kwiatu jest podlewanie jej roztworem ałunu lub też preparatem, który ma w swoim składzie siarczan glinu. Jednak w przypadku hortensji o kolorze białym stosowanie tych wszystkich zabiegów nie spowoduje wywołania koloru.
W ogrodach hortensje często kwitną od czerwca lub lipca, aż do jesieni, Hortensja jest rośliną mało odporną na niskie temperatury, powinna być również bardzo często podlewana oraz wymagają odpowiedniego cięcia. Zaletą tej rośliny jest możliwość jej zasuszania, jednak nie jest to łatwe i nie każdemu może sie udać. Głównym błędem jest zbyt duża niecierpliwość w przy wyborze momentu ścinania kwiatostanu. Odpowiedni momentem na ścinanie kwiatostanów jest sytuacja, w której kwiaty już dobrze rozwiną i wybarwią. Kwiat ten po ususzeniu wspaniale zachowa kolor i kształt, jednak w przypadku żywych kwiatów, które są zbyt wcześnie ścinane zawijają się i kurczą, co powoduje, że trącą bardzo dużo ze swojego uroku.
Subskrybuj:
Posty (Atom)