Charakterystycznym elementem, obecnym w
większości ogrodów przydomowych oraz na działkach, jest trawnik.
Powinien on tworzyć kontrastowe zielone tło dla rosnących na terenie
ogrodu kwiatów i krzewów, w taki sposób aby podkreślić ich barwy i
kompozycję.
Trawnik może być też miejscem odpoczynku, przy którym
postawimy ogrodowe leżaki, ławkę czy grill. To może być także miejsce
zabaw dla naszych dzieci. Niezależnie od tego jakie funkcje ma spełniać
trawnik, najważniejsze jest aby odpowiednio przeprowadzić prace związane
z jego założeniem oraz wysiać odpowiednią do przeznaczenia mieszankę
trawnikową.
Od czego zacząć? Przede wszystkim trzeba określić właściwe miejsce
pod założenie trawnika. Nie w każdym ogrodzie znajdziemy odpowiednie
miejsce na trawnik. Trawy dobrze rosną w miejscach słonecznych. Uprawa
trawnika w miejscu cienistym sprawi sporo kłopotu. W miejscach
półcienistych można założyć trawnik wysiewając odpowiednią mieszankę
nasion traw na miejsca cieniste. Dla cienistych zakątków ogrodu, np. pod
drzewami o rozłożystych koronach lepszym wyborem może być posadzenie
roślin zadarniających tolerujących cień.
Najlepszym okresem na założenie trawnika jest wiosna (kwiecień do połowy maja) oraz wczesna jesień (wrzesień).
Zakładanie trawnika
zaczynamy od wyrównania terenu i oczyszczenia go z nieczystości,
pozostałych po budowie domu, gruzu i kamieni. Glebę przekopujemy na
głębokość co najmniej 20 cm. Następnie przeprowadza się odchwaszczanie.
Ponieważ trawniki są przeważnie zakładane na większych powierzchniach,
do usunięcia chwastów stosuje się herbicydy. Trzeba jednak pamiętać, że
po zastosowaniu herbicydu konieczne jest odczekanie kilku tygodni, zanim
posiejemy trawę. O termin jaki trzeba odczekać warto się zapytać
podczas kupowania wybranego środka.
Warto też zwrócić uwagę czy grunt nie jest podmokły, gdyż w takim
wypadku konieczne jest też założenie drenażu. Pamiętajmy też, że
wszelkie prace związane z montażem instalacji automatycznego
nawadniania, czy elektryki pod lampy ogrodowe, trzeba wykonać zanim
założymy trawnik. W przeciwnym razie podczas montażu instalacji
nawadniającej czy elektrycznej, będziemy musieli rozkopywać fragmenty
trawnika i niszczyć efekty naszej pracy włożonej wcześniej w jego
założenie.
Jeżeli gleba jest gliniasta, trzeba ją rozluźnić, dodając
gruboziarnistego piasku. Do gleb bardzo lekkich, piaszczystych dodajemy
glinę. Następnie glebę wzbogacamy ziemią kompostową lub torfem. Jeżeli
trawnik będziemy wysiewać wiosną, to w/w prace warto wykonać jesienią,
pozostawiając glebę na zimę w tzw. ostrej skibie, co pomoże poprawić
strukturę gleby.
Przed siewem glebę trzeba zagrabić i wyrównać. Można zwałować lub
wyrównać łatą drewnianą, wykonaną samodzielnie z desek. W tym momencie
chcę zwrócić uwagę na dwa przydatne zabiegi, o których rzadko mowa w
poradnikach zakładania trawników. Po pierwsze na stanowiskach
słonecznych i glebach lekkich, łatwo ulegających wysuszeniu warto dodać
do gleby agrożelu. Jest to substancja w postaci drobnych granulek, która
w obecności wilgoci pęcznieje i na dłużej zatrzymuje wodę w glebie.
Pomoże naszemu trawnikowi przetrwać okresy suszy.
Drugi zabieg to wysianie wraz z nasionami traw grzybni mikoryzowej do
trawników. Mikoryza znacząco wpływa na wzrost traw i uodparnia je na
choroby oraz niesprzyjające warunki klimatyczne.
Nasiona wysiewamy równomiernie na powierzchnię gleby, rzutowo lub z
siewnika. W równomiernym siewie pomoże wymieszanie nasion z odrobiną
piasku. Po wysiewie całą powierzchnię po raz kolejny wałujemy lub
ubijamy. Trawnik trzeba też podlać. Robimy to rozproszonym strumieniem
wody aby nie podmyć wysianych nasion. W okresie kiełkowania wzrastająca
trawa jest bardzo wrażliwa na przesuszenie, dlatego w przypadku pogody
suchej konieczne jest regularne podlewanie trawnika.
Teraz pozostaje już regularna
pielęgnacja trawnika
- koszenie, nawadnianie i nawożenie. O tych zabiegach trzeba pamiętać
aby darń w kolejnych latach nadal cieszyla nasze oczy i stanowiła
wspaniałą wizytówkę ogrodu.